Kerbela

Sanatçı / Akademisyen kimlikleriyle Alevi-Bektaşi inanç ve müziğine büyük katkılar sağlayan Coşkun Karademir ile Emirhan Kartal’ın Kalan Müzik etiketiyle yayınladıkları 2. Albüm çalışması olan Kerbela, 2 CD olarak yayınlandı.

CD 1′ de Kerbela üzerine söylenmiş mersiyeler ile İmam Hüseyin’e yazılmış naa’tların en güzel örnekleri yer almakta. Bunun yanı sıra CD 2′ de ise Miyase İlknur’ un kaleme aldığı ve usta oyuncu Mustafa Avkıran’ın da seslendirdiği Kerbela Olayı’nın anlatımı bulunmakta.

Müzikal anlamda albümdeki deyişler ve mersiyeler, hem modern sazlar ile kurgulanmış bir düzenleme anlayışı ile hem de geleneksel yapının örnek ve özelliklerini göz ardı etmeyen bir bakış açısı ile tasarlanmış. Bu da bizde gösteriyor ki, dinleyenlere eşsiz bir müzik ziyafeti sunmayı da ihmal etmemişler…

kerbela_album

Kerbela’nın her yönüyle ele alınıp kapsamlı bir şekilde albümleştirilmesi, şüphesiz ki benzeri yapımların arasından sıyrılarak başköşeye oturacağı konusunda ciddi sinyaller vermektedir.

Albüme Erkan Oğur, Cengiz Özkan ve Ayfer Vardar ses ve enstrümanlarıyla konuk sanatçı olarak yer aldılar. 

Sözleri Aşık Fedai’ya müziği Zakir Mahmud Çomak’a ait olan Ah Hüseyin Deyu deyişinde Erkan Oğur kopuzuyla yer aldı. Kopuz kayıtları Sinan Cem Eroğlu Home tarafından yapıldı.

Albümde yer alan parçalar şöyle:

  1. Erenler Hünkarı
  2. Gündüz Hayalimde Gece Düşümde
  3. Ah Hüseyin Deyu
  4. Kerbela’da Uçan Dertli Turnalar
  5. Hasan Hüseyin Aşkına
  6. Bugün Matem Günü Geldi
  7. Kerbela’nın Aşkına
  8. Pir İmam Hüseyin
  9. Ali İle Muhammed’in Aşkına
  10. Allah Eyvallah

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir