Mektup (1997)

MEKTUP, Amerika’da yaklaşık kırk yıl yaşayan bir adamın ülkesine yaptığı yolculuğun hikayesidir. Filmin kahramanı çocuk yaşta annesi ile beraber Amerika’ya yerleşmiş, bilim alanında önemli bir kariyer yapmış ve Amerikalı bir kadınla evlenmiş bir Türk’tür. Ana vatanına dönüşünde ona rehberlik yapan genç kıza aşık olur. O’nu bekleyen büyük sürpriz ise öldüğünü sandığı babasının hala yaşadığını öğrenmesidir. Babasının kendisine yıllar önce yazdığı mektubu bulur ve mektubun peşinden bir dedektif gibi iz sürerek babasına ulaşır. Ancak babası onu tanımadığını söyler. Babasını bulmak için atıldığı macerada aslında kendisini arayan adam filmin sonunda bilinmeyen biri tarafından öldürülür. Geriye ise sadece babasına yazdığı mektup kalır.

Filmin müziklerinde Anouar Brahem ve Hasan Cihat Örter imzası bulunuyor. Filmde iki şarkıda ise Erkan Oğur adını görüyoruz. Sözleri Fikret Kızılok’a ait olan “Bir Sevda” şarkısı diğeri ise Behçet Necatigil’in Nilüfer şiiri. Bu eserin bestesi yine Erkan Oğur’a ait, eseri ise Zişan Uğurlu seslendiriyor.

Yıllar önce (10 yıl diyelim) Trt 2 Cuma akşamları çok güzel türk filmleri yayınlardı. Devamlı olarak seyrettiğim bu film kuşağında Mektup filmini izlemiştim. Film sağlam bir kurguya sahip olsada Pal görüntü kalitesi, hikayedeki eksiklikler yüzünden hakettiği yeri bulamamış bir film. Yakın zamanda Dvd olarak ta çıktı.

Filmin müziklerininde ayrı bir hikayesi var. Filmi izlerken Erkan Oğur’u görünce şaşırmıştım. Eşkıya’dan hemen sonra bu filmede katılmış ama pek bilinmiyordu. Filmin sonunda Bir Sevda şarkısı çalınca dilime dolandı ve başladım filmin müziklerini aramaya. Benim kasetçim anadolunun en büyük dağıtımcısı olduğu için albümü bulmam zor olmadı. Ki bu kaset son kasetti. Devamı yoktu yani. Marş müzik batıncada albümün tekrar basımı zora girmişti. Kaseti mp3’e çevirmek bayağı uğraşmıştım. Ankaradaki yerel radyolardan birine gidip tanıdık olmalarının avantajı ile bu kaseti mp3’e çevirdim. Daha sonrası bunu paylaşmaktı. Erkan Oğur’un ve Hasan Cihat Örter’in izni olmadan Bir Sevda şarkısını Youtube’a yükledim. 2006’dan beri de güzel Erkan Oğur’un bu güzel şarkısının farkına varacak müzik severleri bekliyor.