Merih Aşkın – Siret

Kopuz ve gitar çalan, şarkı söyleyen Merih Aşkın, Elazığ doğumlu genç bir müzisyen; türkülerle büyümüş, babasından miras olarak aldığı bağlama geleneğiyle yoğrulmuş. Öğrenciliği esnasında her hafta Eskişehir’den İstanbul’a taşınmış; Erkan Oğur’un öğürencisi olmak uğruna. Gün gelmiş, bir türü albümü kaydedecek kemale ermiş ve Cenk Erdoğan’ın elinden tutmasıyla, stüdyosunu açıp kayıtları gerçekleştirmesiyle “Siret”i kaydetmiş.

Caz armonisine değdirilmiş, doğaçlamaya banılmış Anadolu’nun ezgileri, deyişleri, türkülerinden oluşan bu repertuarda, üç de Merih’e ait kompozisyon var. Bu albümün renklerini çoğaltan değerli eşlikçileri arasında ise Erkan Oğur, Derya Türkan, Murat aydemir, Ayşe Tüğtüncü, Ercümen Orkut, Volkan Hürsever, Burcu Yankın ilk göze çarpanlar.

Sevdiği türküleri çalıp söylüyor Merih burada, ticari kaygü gütmeden; Çukurova’dan Elazığ’a, Urfa’dan Erzurum’a… Türküleri formunu bozmadan, özüne müdahale etmeden hafifçe dokunan bir yaklaşımla cazla iç içe geçiriyor. Organik düzenlemeleriyle onları sadeliklerinden uzaklaştırmıyor.

Merih ilk albümü “Siret”te, insanın içine doğru yolculuğa niyetlenen sesiyle ve sazıyla geçmişine, köklerine ve suretin ötesine selam duruyor.

Cumhuriyet Gazetesi
Vitrindeki Albümler, 22 Eylül 2013
Murat Beşer

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir