Müzik yaşam sevincinin parçası

Yeni albümünü yayınlayan Erkan Oğur, insanların müziği keşfetmek için çaba sarf edeceğine inanıyor. Oğur’a göre “Müzik yaşam sevincinin bir parçasıdır”.

Usta müzisyen Erkan Oğur kendisi gibi alanının ustası isimlerle bir araya gelerek “Dokunmak” adını taşıyan bir albüm hazırladı. Oğur’un kemençe sanatçısı Derya Türkan ve Telvin grubunda da birlikte çalıştığı bas gitarist İlkin Deniz ile hazırladığı albüm geçtiğimiz ay müzikseverlerle buluştu. Albümün yayınlanmasının ardından Erkan Oğur ve Deniz Türkan ile M&MT Records’da bir araya geldik.

Albüm kayıtlarına ocak ayında başlamışsınız. Albüm için ince eleyip sık dokuduğunuzu söyleyebilir miyiz?

Erkan Oğur: Çalışmalara 2013’ün eylül ayında başlamıştık. Çalışmaların uzun sürmesinin nedeni ince eleyip sık dokumaktan ziyade, albümü içe sindirme çabası. Çünkü sesleri kaydedip sabitlediğinizde, artık onlar boynunuzun borcudur.

Derya Türkan: “Dokunmak”ın içinde kendi bestelerimiz de geleneksel Anadolu ezgileri de var. Biz sadelik ve sessizliğin içindeki müziği seviyoruz.

Bir yıl kadar önce “Dokunmak” albümü için “Biraz terapi, biraz şifa olsun diye yapılan bir albüm” demişsiniz.

Bu sözü biraz açar mısınız?

Erkan O.: Dinleyenleri yormayan, sakin bir müzik olsun istemiştim.

Aradığınız şifayı bulabildiniz mi?

Erkan O.: Ben hâlâ şifa arıyorum.

Derya T.: Beraber yaptığımız müziğin kendimize terapi olacağını düşündük. Eğer dinleyiciler de böyle hissederse ne mutlu bize. Böyle bir iddiamız olmasa da müzik saf ve temiz olduğundan dinleyiciler bunu fark etse de etmese de şifa onları buluyor.

Erkan Bey yine bir röportajınızda “Sizi eğlendiremeyiz, sadece eyleriz” diyorsunuz. Bu albümü dinleyenler neler hissedecek?

Erkan O.: Dinleyenlere zaman içinde sorarım, onlar neler hissettiklerini söylemek isterlerse sevinirim.

“Yalnızlık ve sessizlik yardımcı oluyor”

Müziğin bu kadar içinde olup müzik dışındaki hayata nasıl zaman ayırıyorsunuz?

Erkan O.: Müziğin içinde ya da dışında olmak gibi bir durumum yok. Bu bir yaşam ve düşünce biçimi yani her zaman her yerde. İster farkındalık olsun, ister olmasın.

Derya T.: Müzik yapma ve müzik yaparken güzeli yakalama isteğine sahip olmak tabii ki zor. Bu uzun çalışmalar ve özveri istiyor. Fakat güzelliği yakalamak da sizden bu yorgunluğu alıveriyor.

Beste sürecinizi anlatabilir misiniz? Bu şarkılar nasıl ortaya çıkıyor?

Erkan O.: Bir müziğin oluşması zaman alabilir ya da kendiliğinden akar gider aklınızdan. Yalnızlık ve sessizlik yardımcı oluyor.

Türkiye’de müziğin gelişimi hakkında ne düşünüyorsunuz? Türkülere hâkim bir müzisyen olarak Türk halkının türkülerinden uzaklaştığı düşünüyor musunuz?

Erkan O.: Müzik zaten gelişmiştir, tam ve mükemmeldir. İnsanlar dünyanın neresinde olursa olsun, onu keşfetme çabasını sürdürür. Bu da onların yaşam sevincinin bir parçasıdır. Halkımızın kendi müziğinden uzaklaşması söz konusu değil. Modalar, değişimler ve olaylar müziği belirler. Hayat böylece akar. Müziği müzik yapan kudret birdir, değişmez.

Türkiye zor günlerden geçiyor. Bir müzisyen olarak sizi etkiliyor mu bu?

Erkan O.: Anadolu’nun tarihine bakın, halklar hep zor günler yaşamışlar ve yaşayacaklar. Bu, her dönem bütün insanları derinden etkilemiştir.

13.07.2014
Fırat Karadeniz – firat.karadeniz@milliyet.com.tr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir